2013. december 4., szerda

XI. Fekete Mihály Emlékverseny, Zenta


Az elmúlt hétvégén, 2013. november 30-án rendezték meg Zentán a Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumban a XI. Fekete Mihály Emlékversenyt. Iskolánkat Koszorús Mónika VIII/4 osztályos tanuló képviselte, aki teljesítményéért dicséretben részesült.



A verseny rövid bemutatója:
A Fekete Mihály Emlékversenyt 2003 óta rendezik meg. Kezdetben az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének égisze alatt szervezte Szabó Magda matematikatanár. A verseny időközben átköltözött Szabadkáról Zentára, az újonnan megalakuló Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium helyiségeibe. Ekkor lett a Gimnázium a hivatalos szervezőjévé a Bolyai Farkas Alapítvány közreműködésével. A versenybizottság elnöke minden évben dr. Péics Hajnalka volt, a versenybizottság tagjai pedig 2005 óta a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium matematikatanárai.
Kezdetben a verseny csak a középiskolás diákokat szólította meg, de 2009-től a nyolcadikosokat, 2011-től pedig a hetedikeseket is bevontuk a versenybe. 2012-ben került megrendezésre a jubiláris X. Fekete Mihály Emlékverseny.

A verseny névadója: Fekete Mihály (1886-1957)
Fekete Mihály (Schwarz) 1886. július 19-én született Zentán. Elemi és középiskolai tanulmányainak befejezése után a budapesti és a göttingeni egyetemeken tanult matematikát. Az egyetem elvégzése után tanársegédként tanított Budapesten, de a Tanácsköztársaság alatti magatartása miatt állásától megfosztották, sőt még a Matematikai és Fizikai Társulat is törölte tagjai sorából. Ezután középiskolai tanárként működött. Több középiskolában is tanított matematikát egészen 1928-ig, amikor két egyetemtől is kapott professzori meghívást. Ő a Jeruzsálemi Egyetem matematika tanszékének meghívását fogadta el, amelynek később dékánja is volt. Fekete Mihály a Jeruzsálemi Egyetem tanára volt elhunytáig, 1957-ig.
Fekete Mihály egyike volt Fejér Lipót azon tanítványainak, akik matematikai munkásságukkal nagy elismerést szereztek maguknak. Neumann János házitanítója volt matematikából. Neumann első publikációja egy Feketével közös, transzfinit átmérőről szóló cikk lett 1922-ben. Több dolgozatából kitűnik, hogy tanárától, Fejér Lipóttól kapott indítékot egy-egy probléma vizsgálatához. Fekete Mihály legjelentősebb és egyben legismertebb eredményei a ponthalmazok elmélete, az algebra és a komplex függvénytan határterületéhez tartoznak. (Forrás: Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium honlapja)